Catarina Haraldsson
Ekonomiassistent – Ekonomi & InköpJag har jobbat över tio år på Kavli och har haft möjligheten att byta roll internt. Jag började på ett vikariat som Grafisk formgivare och arbetar idag som Ekonomiassistent. Under mina år på Kavli har jag hunnit skapa logotyper, designa kaffemuggar, kommit med idéer, handtextat inbjudningskort m.m. och nu lärt mig vad en ekonomiassistent gör.
I mitt jobb som Ekonomiassistent ser jag till att alla inkommande fakturor tas om hand genom scanning och sedan förs in i vårt system. Jag matchar inköpsfakturor, gör en del konteringar och även utbetalningar via banken. Jag lägger upp nya leverantörer o diverse annat smått och gott. I min tjänst har jag mycket kontakt med kollegorna på andra avdelningar.
Jag trivs så bra på Kavli för att jag har trevliga och hjälpsamma kollegor. Det serveras god lunch i vår personalmatsal. Jag kan styra mina arbetsuppgifter tillfredsställande. Vi har helt enkelt kul ihop på jobbet!
Några av mina kollegor
Om O. Kavli AB
Om Kavli
O. Kavli AB omsätter ca en miljard SEK och har ca 225 anställda i Sverige. Tillverkning sker vid våra anläggningar i Älvsjö och Eslöv. Företaget marknadsför varumärkena Kavli, Eriks såser och dressingar, Johnny’s®, Hultbergs®, Västerviks senap®, Bärry®, Bollnäsfil®, Perstorp ättika, Druvan®, Lyckans Ost® och Graveleijs®.
Vi är en del av Kavli Group som omsätter över fyra miljarder SEK och finns i Norge, Finland, Sverige och England. Kavli Group ägs av en stiftelse vars syfte är att verksamhetens överskott ska gå till välgörande ändamål. Kavlifonden delar årligen ut ca 100 miljoner kr till humanitära ändamål, forskning och kultur.